I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I don’t really eat eggs. I have ducks that lay eggs and if I really want some, I eat what they produce. I might try selling their eggs as a side hustle but a lot of people are grossed out by the concept of eating duck eggs for some reason lol
How are they compared to chicken eggs?
Mostly yolk, a richer flavor, and GREAT for baked goods. My girls are a variety of breeds, so I get an assortment of different sizes. Used to get blue eggs from my mallard until she stopped laying when she hit duck menopause lol
Richer flavor, they have higher levels of fat and protein. I much prefer them to chicken eggs.
Whatever gets put in pad Thai once a week.
Eggs still only 3 something where I am. Don’t eat em much but maybe a dozen each month or two.
I eat 3 eggs every morning. 21 a week.
Eggs are too expensive.
Because eggs are seen as a very reasonable weekly purchase that a consumer can see a price delta in over a short period of time.
A few a week, apparently 3 to 4 a week is optimum for health.
Yes
I know what I’m about, son
Zero. I used to have a fried egg for lunch every day but many years ago something switched in my brain and now the flavor of them really puts me off.
Depends where I am with training, but up to 70 a week.
Wow! That’s a shitload of eggs! Do you do anything with the shells, like composting?
Nah, I live in an apartment and my city doesn’t have green waste bins :(
Now I have the rocky montage music stuck in my head
42 a week, or 6 a day.
However, 30 eggs is only $3 where I live.
I haven’t eaten eggs in a decade, they’re surprisingly easy to avoid.
Username does not check out
My pancakes never use eggs, but waffles so.
There are vegan egg substitutes like a flax egg. Here’s my favorite waffle/pancake recipe.
I have like four every six months.
It’s not just inflation. Eggs are experiencing a supply problem due to avian flu.
I mostly use them for baking. I will probably just switch to substitutes going forward. I can live without eggs.
Corporate farming better get its shit together or consumers are going to learn to live without.
How many do you use in a week? I can’t think of enough baking for it to make a huge difference in my life. Going from $2 to $4 per dozen costs me an extra dollar per week.
~30